Gıda Boyası

Gıda Boyası Gıda boyası, herhangi bir gıda, ilaç ya da kozmetik ürüne eklendiğinde istenilen rengi veren renklendirici maddelere denir.    Gıda Boyası Neden Kullanılır? Üretici firmalar arasında Devamı

Gıda Boyası

Gıda boyası, herhangi bir gıda, ilaç ya da kozmetik ürüne eklendiğinde istenilen rengi veren renklendirici maddelere denir. 

 

Gıda Boyası Neden Kullanılır?

Üretici firmalar arasında rekabetin artmasıyla ürün çeşitliliği ve kaliteye verilen önemde de artış ortaya çıkmıştır. Aynı özelliklerde ürün üretimi yapan firmalar, gıda boyası kullanarak ürünlerin daha ilgi çekici olmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile gıda boyası bu ilgi çekici yanı sayesinde ekonomiyi canlandırmakta ve tüketimi arttırmaktadır.

 

Gıda boyası aynı zamanda gıdalarda ve kozmetik ürünlerinde renk standardı oluşturmaktadır. Bu sayede renk standardı olan ürünün markası ayırt edici olabilmektedir. Gıda boyası aynı zamanda renk tonlarını da aynı standarda çekmektedir. Örneğin vişne meyvesiyle yapılan bir meyve suyu gıda boyası eklenmediği zaman her üretimde aynı renk tonunda ortaya çıkmayabilir. Gıda boyası eklenen meyve sularında ise her üretimde aynı renk elde edilmekte ve tüketici güveni sağlanmaktadır.  

 

Gıda boyaları, gıda maddelerinin taşınma, depolanma ve satışa sunulma süreçleri boyunca bozulmalarını önlemek, bazense bozulmaya başlayan gıdaların renk değişimi göstermesinin önüne geçmek amacıyla kullanılmaktadır. Bozulmaya yüz tutmuş ürünlerin anlaşılmasını önleyen bu renklendiriciler, gıdanın daha kolay satılmasını ve üretici firmanın zarar görmemesini sağlamaktadır. Bu noktada tüketicilerin üretim tarihi ile satın alacakları tarih arasında çok fazla zaman olmamasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Gıda boyaları aynı zamanda lezzetlidir. Satışa sunulan gıdanın aynı lezzette yani lezzet standardında üretilmesini sağlamak için de kullanılır. Bazı gıdalar ise renksizdir ya da üretilen içeceklerin renkleri ilgi çekici değildir. Örneğin; bir enerji içeceği aslında renksiz, suya benzeyen bir yapıya sahiptir. Fakat farklı markaların ürettiği enerji içecekler turuncu, mavi, yeşil gibi daha fazla ilgi çeken renklerle üretilerek tüketicinin alım isteğini arttırmaktadır.

 

Gıda Boyalarının Kullanılamayacağı Gıdalar Nelerdir?

Gıda ve kozmetik sektöründe oldukça fazla kullanılan gıda boyasının kullanılması kesinlikle yasak olan bazı gıda ürünleri vardır. Bunların başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. Peynir, süt, yoğurt ve bu gıdalarla oluşturulan tatlı ve reçel çeşitlerinde gıda boyası kullanılması yasaktır. Tere yağ olarak bildiğimiz işlenmemiş hayvansal yağlar ve bitki yağları da gıda boyalarının kullanılmasının yasaklandığı gıda alanlarıdır. Hayvansal ürünlerden olan yumurta ve yumurta ile yapılmış gıdalarda da renklendirici madde kullanımı yasaklanmıştır. Un, nişasta, pudra şekeri, ekmek ve ekmek ürünlerinde de gıda boyası kullanılamaz. Domates, domates ile yapılmış soslar, domates salçası ve kurutulmuş domateste de gıda boyası kullanmak yasaklanmıştır. Ayrıca hemen her gün tükettiğimiz meyve sularında da gıda boyası kullanılması yasaklanmıştır. Fakat her gıda üreticisi bu standartlara uymamaktadır. Biz tüketicilerinse ürün paketlerinde yer alan Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmiştir, ibaresine dikkat etmemiz, renklendirici ya da gıda boyası kullanılmamıştır, ibaresini takip etmemiz gerekmektedir.

 

 

Kaç Çeşit Gıda Boyası Vardır?

Ülkemiz ve dünya gıda ve kozmetik üretim sektöründe kullanılan 2 temel gıda boyası türü vardır: Doğal Gıda Boyası ve Yapay Gıda Boyası.

 

Doğal Gıda Boyası Nedir?

Doğal gıda boyası, bitki ve hayvan organizmaları tarafından üretilen gıda maddelerinden elde edilen boya türüdür. Doğal yollarla elde edildikleri için yapay gıda boyalarına nazaran daha az zararlıdırlar. Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından kullanılmasında zarar görülmeyen bazı doğal gıda boyaları mevcuttur ve bu boyaların her birine özgü gıda kodu geliştirilmiştir.

 

E100 – Curcumin: Eklendiği gıda ya da kozmetik ürüne turuncu rengini veren bu madde keskin bir kokuya sahiptir. Tadı da oldukça güçlüdür.

 

E101 – Riboflavin: Bakteriler arasında oluşan fermantasyon sonucu ortaya çıkan bir maddedir. Sarı ve yeşil renklerinin oluşturulmasında kullanılırlar. Tatları oldukça acıdır ve ışığa duyarlıdırlar.

 

E120 – Karminik Asit: Coccus böceğinin dişisinden elde edilmektedir. Turuncu – Kırmızı ve Pembe – Kırmızı renklerinin elde edilmesinde kullanılırlar.

 

E140 – Klorofil: En doğal doğal gıda maddesidir. Yonca ve ısırgan otundan elde edilmektedir. Zeytin yeşili rengin elde edilmesinde kullanılmaktadır.

 

E150 – Karamel: Karbonhidratlardan elde edilmektedir. Kahverengi ve tonlarının elde edilmesinde kullanılmaktadır.

 

E160a – Karoten: Hurma yağının damıtılmasıyla elde edilen gıda maddesidir. Turuncu ve sarı renklerinin elde edilmesinde kullanılmaktadır. Bu gıda boyası yağda çözünebildiği için bu maddenin kullanılarak elde edilen boyanmış gıda ve kozmetik ürünler yağ ile temas ettirilmemelidir. Kolay bir şekilde oksidasyona uğradığı için dayanıklı bir gıda boyası değildir.

 

E160b – Anatto: Bixa orellana bitkisinin çekirdeğinden elde edilmektedir. Kırmızımsı Turuncu rengin elde edilmesinde kullanılmaktadır. 

 

E160c – Kapsantin: Paprika adı verilen kırmızı biber bitkisinden elde edilmektedir. Kırmızısımsı turuncu renginin elde edilmesinde kullanılmaktadır.

 

E160d – Likopen: Domatesin işlenmesi ile elde edilen kırmızı renktir. Oldukça doğal bir gıda boyasıdır.

 

E160e – Karotenal: Portakal ve yeşil sebzelerin kullanılmasıyla elde edilen gıda boyasıdır. Kırmızı ve turuncu renklerinin oluşturulmasında kullanılmaktadır.

 

E160f – Karotenal Etil Ester: Yine portakal ve yeşil sebzelerin kullanılmasıyla elde edilen gıda boyası türüdür. Kırmızı ve turuncu renklerinin elde edilmesinde kullanılırlar.

 

E161a – Kantaksantin: Somon ve Karides balıklarından elde edilen doğal gıda boyasıdır. Pembe ve turuncu renklerinin elde edilmesinde kullanılırlar. Yağ bazlı gıda boyalarıdırlar.

 

E161b – Lutein: Kadife çiçeği bitkisinin yapraklarından elde edilen bir gıda boyası çeşididir. Sarı ve turuncu renklerinin oluşturulmasında kullanılır.

 

E162 – Betanin: Kırmızı pancar bitkisinin kök bölgesinden elde edilen bir gıda boyasıdır. Pembe ve kırmızı renklerinin ortaya çıkarılmasında kullanılırlar. Sıcaklık, ışık ve oksijen ile tepkimeye girdiklerinde çok fazla tercih edilmezler. Dayanıksızdırlar.

 

E163 – Antosiyanin: Kırmızı lahana, üzüm kabuğu ve siyah havuç bitkilerinin kullanılmasıyla elde edilen gıda boyası türüdür. Menekşe moru rengi ve kırmızı renginin elde edilmesinde kullanılırlar. Oldukça doğaldırlar.

 

E170 – Kalsiyum Karbonat: Minerallerden oluşan kayaçlardan elde edilen doğal gıda boyalarıdır. Beyaz rengin oluşturulmasında kullanılırlar. Daha çok yüzey boyalarında kullanılmaktadırlar. Yenilebilir bir gıda boyası türü değildir.

 

E171 – Titanyum Dioksit: E170 gibi, mineral bazlı bir gıda boyasıdır. Bu da yine yenilebilen bir boya türü olmayıp; yüzey boyalarında beyaz renk almak için kullanılır.

 

E172 – Demiroksit: E170 ve E171 gibi mineral bazlı gıda boyası türü olup yine yüzey boyalarında kullanılmaktadırlar. Fakat Yeşil, Siyah ve Kırmızı renklerin oluşturulmasında kullanılırlar. Yine yenilebilir bir boya türü değildirler.

 

E173 – Alüminyum: Mineral kayaçların işlenmesi sonucu elde edilen; beyaz renk veren, yüzey boyasında kullanılan gıda boyası türüdür.

 

E174 – Gümüş: Beyaz renk veren yüzey boyası türüdür.

 

E175 – Altın: Sarı rengin elde edildiği, madeni bir boya türüdür. Yine yüzey boyalarında kullanılmaktadır.

 

Havuç Yağı: Herhangi bir kodlama belirtilmeyen, havuç bitkisinin işlenmesi sonucu elde edilen bu gıda boyası, turuncumsu kırmızı rengin elde edilmesinde kullanılmaktadır.

 

Mısır Endosperm Yağı: Bitkisel bir gıda boyası olan bu tür boyalar sarı rengin elde edilmesinde kullanılmaktadır.

 

Pamuk Tohumu Unu: Pamuk bitkisinin tohum bölgesinin işlenmesi ile elde edilen bu gıda boyası, yeşil renk vermektedir.

 

Safran: Safran bitkisinden elde edilen bu doğal gıda boyası yeşilimsi turuncu rengini vermektedir.

 

Doğal boyalar, üretim ve işlenme sırasında oldukça fazla fire vermekte ve bu nedenle üretici açısından oldukça yüksek maliyetlere sebep olmaktadır. Bu nedenle, ülkemizde ve dünyada gıda ve kozmetik boya sektöründe daha ekonomik, daha kolay ulaşılabilir; fakat daha zararlı olan yapay gıda boyaları tercih edilmektedir.

 

Yapay Gıda Boyası Nedir?

Yapay gıda boyaları, doğal ortamlardan elde edilemeyen ve bu nedenle bazı kimyasal tepkimelerin oluşturulmasıyla ortaya çıkan boyalardır. Yapay gıda boyaları, genellikle kömür bazlı maddelerdir. Doğaya bağlı kalmadıkları, yani fabrikasyona elverişli oldukları için yapay gıda boyalarının üretim maliyeti daha düşüktür ve bozulma süreleri daha uzundur. Yani, yapay gıda boyaları ile üretilen gıda malzemeleri daha uzun süre daha etkili görüntüye sahip olurlar. Kimyasal madde içerdikleri için yapay gıda boyaları daha zararlıdır fakat üreticinin tarafından bakıldığında, ürünün üretimi, depolanması ve satışı süresinin uzadığı alım – satım süreçlerinde, yapay gıda boyalarının ülke ekonomisine oldukça büyük faydaları vardır. Özellikle yurt dışına ihraç edilen ürünlerde kullanılan yapay gıda renklendiricileri, ürünlerin daha fazla süre dayanmasını, istenilen renk ve kalitenin daha uzun süre korunmasını sağladığından; ülke ekonomimize oldukça fayda sağlamaktadır.

 

Yapay Gıda Boyaları Neden Tercih Edilir?

Yapay gıda boyaları kimyasal işlemler sonucu ortaya çıkarıldıklarından dolayı renk standardının sağlanmasında oldukça etkilidir. Aynı rengin aynı tonunun elde edilmesinde ve bu renk tonunun her üretimde sabit tutulmasında en çok tercih edilen yöntemdir.  Fabrikasyona elverişli olan yapay gıda maddeleri, ekonomiktir. Doğal gıda boyaları gibi çok fire vermez. Yapay gıda boyaları daha kaliteli görünür. Daha ilgi çekicidir. Tüketimi arttırır.

 

Yapay gıda boyaları, uzun süre depolanmak zorunda kalan ürünlerin renk bozukluklarının önüne geçerek, bozulmaya başlayan ürünlerin anlaşılmamasını sağlar. Bu yüzden tüketicinin ürün üretim tarihi ile son tüketim tarihi arasındaki zamana ve ürünü satın alacağı güne dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Yapay renklendiriciler; suda çözünen, yağda çözünen ve lake renklendiriciler olmak üzere 3 ana grupta incelenmektedir. Bu 3 grubun ortak özelliği de kimyasal madde temelli olmaları, ürün renginin daha ilgi çekici olmasını sağlamaları ve daha parlak renk elde edilmesine katkıda bulunmalarıdır.

 

Suda Çözünen Yapay Renklendiriciler 3 formda bulunurlar. Serbest akış formunda olan gıda boyaları daha net ve kaliteli renk verilmesini sağlar. Bu gıda boyası formu daha çok içeceklerde kullanılırlar. Sıvı form gıda boyasında ise hassas ve dikkatli bir üretim sürecine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Alura Red AC: Toz ve granül halde bulunan suda çözünen yapay gıda boyası türüdür. Koyu kırmızı renk elde edilmesinde kullanılır.

 

Amarant: Yine toz ve granül halde bulunan suda çözünen yapay gıda boyası türüdür. Bu boya da bordoya çalan bir kahverengi tonunun elde edilmesinde kullanılır.

 

Azorubin: Toz halinde bulunan ve suda çözünen bir yapay gıda maddesidir. Kırmızı renktedir.

 

Brilliant Black BN: Toz ve granül formda suda çözünen bir yapay gıdadır. Siyah renk elde edilmesi için kullanılır.

 

Brown HT: Etanolde çözülmeyen bu madde kahverengi renginin elde edilmesinde kullanılan bir suda çözünen yapay gıdadır.

 

Green S: Koyu yeşilk rengin elde edilmesinde kullanılır. Suda çözünen bir yapay gıda boyasıdır.

 

İndigatin: Mavi rengin elde edilmesinde kullanılan bir suda çözünen yapay gıdadır.

 

Kinolin: Sarı rengin elde edilmesinde kullanılan bir suda çözünen yapay gıdadır.

 

Litolrubin BK: Sadece sıcak suda çözünen bu gıda boyası ile kırmızı renk elde edilmektedir.

 

Patent Blue V: Mavi rengin elde edilmesinde kullanılır. Toz ve granül halde bulunur.

 

Red 2G: Kırmızı rengin elde edilmesinde kullanılır. Suda çözünen bir yapay gıda boyasıdır.


Decol Beyaz Likit Gıda Boyası - 115g

En kaliteli gıda boyası olan Decol premium yağ bazlı olması sayesinde en sağlıklı gıda boyası olma konumundadır. Onunla gıdalar daha bir tat kazanırken, kaliteli bir görüntü sağlanır.

9,50 ₺

Decol Kahverengi Likit Gıda Boyası - 115g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar.

9,50 ₺

Decol Kahverengi Likit Gıda Boyası - 60g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar.

7,00 ₺

Decol Kırmızı Likit Gıda Boyası - 115g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar.

9,50 ₺

Decol Kırmızı Likit Gıda Boyası - 60g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar.

7,00 ₺

Decol Mavi Likit Gıda Boyası - 115g

Decol Premium Yağ Bazlı Gıda Renklendiricisi Gıda üretimi kullanıma uygun toz formda gıda boyası. Çikolata, pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar.

9,50 ₺

Decol Mavi Likit Gıda Boyası - 60g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar.

7,00 ₺

Decol Pembe Likit Gıda Boyası - 115gr

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar.

9,50 ₺

Decol Pembe Likit Gıda Boyası - 60g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

7,00 ₺

Decol Sarı Likit Gıda Boyası - 115g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

9,50 ₺

Decol Sarı Likit Gıda Boyası - 60g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

7,00 ₺

Decol Siyah Likit Gıda Boyası - 115g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

9,50 ₺

Decol Siyah Likit Gıda Boyası - 60g

Gıda Boyası Decol Premium Likit Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

7,00 ₺

Decol Turuncu Likit Gıda Boyası - 115g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

9,50 ₺

Decol Turuncu Likit Gıda Boyası - 60g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

7,00 ₺

Decol Violet/Mor Likit Gıda Boyası - 115gr

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

9,50 ₺

Decol Violet/Mor Likit Gıda Boyası - 60g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

7,00 ₺

Decol Yeşil Likit Gıda Boyası - 115g

Decol Premium Likit Gıda Boyası Gıda üretimi kullanıma uygun likit formda gıda boyası. Pasta, kek, kurabiye hamuru, şeker hamuru gibi ürünlerde renklendirmeyi sağlar. İçindekiler: Gliserin, Su, Bitkisel Kıvam Vericiler, Toz Renklendirici.

9,50 ₺