Silikon Pasta Kalıpları

Silikon Pasta Kalıpları Pasta kalıpları, mutfakların en çok tercih edilen araç gereçlerindendir. Hanımların sunumlara verdiği önemin artması, çeşitli sunum araçlarının ortaya çıkmasına ve bu sayede p Devamı

Silikon Pasta Kalıpları

Pasta kalıpları, mutfakların en çok tercih edilen araç gereçlerindendir. Hanımların sunumlara verdiği önemin artması, çeşitli sunum araçlarının ortaya çıkmasına ve bu sayede pasta kalıplarının da birçok çeşidinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

 

Pasta Kalıbı Nedir?

Pasta kalıbı, kek ya da pasta hamurunun istenilen şekilde pişmesini sağlayan, pişirme kaplarıdır. Temelde metal, kağıt, silikon ve döküm olmak üzere 4 çeşit pasta kalıbı türü bulunmaktadır. Çinko, Bakır, Alüminyum ve Teflon malzemelerden yapılabilen metal pasta kalıpları evlerimizde en çok kullandığımız pasta kalıplarının başında gelmektedir. Kağıt pasta kalıpları ise porsiyonluk olarak tanımladığımız; kağıt ya da kartondan yapılmış küçük boyutlardaki pasta kalıplarıdır. Döküm pasta kalıpları ise granit, taş ya da seramikten yapılmış, istenilen şekillerde dökülmüş pasta kalıplarıdır. Bu kalıplar, diğer kalıp türlerine göre daha ağır malzemelerden oluştukları ve kalıpların malzemesi daha ağır olduğu için daha uzun sürede pişirme sağlar.

 

Silikon Pasta Kalıbı Nedir? Silikon Pasta Kalıpları Çeşitleri Nelerdir?

Silikon pasta kalıpları ise günümüzde en çok tercih edilen kalıplardır. Özellikle kolay kullanımı, yapışmaz özelliği ve temizleme kolaylığı ile diğer kalıplara oranla daha kullanışlı olan silikon pasta kalıpları, çok sayıda türe sahiptir.

 

Tekli Silikon Pasta Kalıpları:Silikon pasta kalıpları tek porsiyonluk küçük boyutlarda olabilecekleri gibi büyük boyutta da olabilir. Geleneksel kek kalıpları düşünüldüğünde akla gelen boyut 20 – 25 cmlik büyük boy pasta kalıplarıyken; son zamanlarda çok tercih edilen kişiye özel servislerde kullanılan ya da self servis ikramlıkların bulunduğu sunumlarda tekli ve küçük boyutlarda pasta kalıpları tercih edilmektedir.

 

Çoklu Silikon Pasta Kalıpları: Küçük boyutta çok sayıda kek kalıbının bir arada bulunduğu çoklu silikon pasta kalıpları ise yine piknik, self servis ikramlık ve beş çaylarının vazgeçilmez gereçleri arasında yer alıyor. 

 

 

Silikon Pasta Kalıpları Sağlığa Zararlı Mıdır?

Silikon kelimesi ilk akla geldiğinde hemen herkesin aklında bir plastik izlenimi belirmektedir. Geleneksel olarak esnek olan her malzemenin plastik özelliği olduğunu düşündüğümüz için silikon pasta kalıplarının da sağlıksız olduğunu düşünürüz.

 

Silikon, cam maddesinin ham maddesinin erimiş haline şekil verilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Çeşitli boyutlarda, renk renk, şekil şekil, tekli ya da çoklu olarak hazırlanmış silikon pasta kalıpları Sağlık Bakanlığı onaylı olması ve TSE belgesine sahip olması gerekmektedir.

 

Silikon pasta kalıpları gerekli belge ve onaylara sahipse kesinlikle kanserojen özellik taşımaz.

 

-20 Derece +220 Derece arasındaki sıcaklıklarda oldukça dayanıklıdır. Esnek bir yapıda olduklarından hazırlanan hamurun her bölgesi aynı şekilde ısınarak, aynı ölçüde pişer.

 

 

Silikon Pasta Kalıbı Nasıl Kullanılır?

 

Silikon pasta kalıbınızı ilk defa kullanıyorsanız mutlaka sıcak suyla yıkamalısınız.

 

Silikon pasta kalıpları pasta hamuru hazırlanmadan önce yağlanmalı ve pasta hamuru hazırlanıp hazırlanmaz kalıba yavaşça dökülmelidir. Daha önceden ısıtılmış (180 derece) fırına konularak pasta hamuru pişirilmelidir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra fırının kapağı aralanmalı ve 15 – 20 dakika fırının içerisinde bekletilmelidir. Daha sonra fırından çıkartılan kalıp ters çevrilerek pasta kekinin kalıptan ayrılması beklenmelidir.

 

 

Silikon Pasta Kalıbı İle Neler Yapılabilir?

Silikon pasta kalıbı kullanılarak kek, pasta, çikolata, sufle ve kokulu taş yapabilirsiniz.

 

Silikon Pasta Kalıbı ile Lezzetli Kekler Nasıl Yapılır?

Silikon pasta kalıbı kullanılarak lezzetli kekler yapmanın temelinde kek malzemelerinin doğru bilinmesi yer almaktadır. Lezzetli bir kekin olmazsa olmaz 7 malzemesi vardır: Yumurta, şeker, süt, sıvı yağ, un ve kabartma tozu.

 

Lezzetli bir kek yapmanın ikinci püf noktası ise kullanılan malzemelerin sıcaklığıdır. Kullanılacak yumurta, süt ve yağın mutlaka oda sıcaklığında kullanılması gerekmektedir.

 

 

Lezzetli bir kek yapmanın ikinci püf noktası ise kullanılan malzemelerin sıcaklığıdır. Kullanılacak yumurta, süt ve yağın mutlaka oda sıcaklığında kullanılması gerekmektedir.

 

Silikon pasta kalıbı ile lezzetli bir kek yapmak istiyorsanız, hamuru hazırlamadan önce pasta kalıbınızı hazırlamalısınız. Pasta kalıbı önceden sıcak su ile yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Ardından margarin ile yağlanarak, hamurun kalıba yapışması önlenmelidir. Margarinle yağlanan kalıba bir yemek kaşığı kadar un serpiştirilmeli ve topaklaşmasının önlenmesi için kalıp ters çevrilerek fazla undan kurtarılmalıdır.

 

Kekin malzemelerinin kullanılış sırası da kekin lezzetini etkilemektedir. Yumurtanın kırmızı ile şeker birbirine homojen karışacak şekilde karıştırılmalıdır. Yumurta akı ayrıca çırpılmalı ve bu ilki karışım birbirine karıştırılmalıdır. Daha sonrasında sıvı yağ ve süt eklenerek elde edilen karışım bir kez daha iyice çırpılmalıdır. Hazırlanan karışıma un elekten geçirilerek yavaş yavaş eklenmeli ve kabartma tozu da undan sonra eklenmelidir. Eğer kuru yemiş ya da kuru meyve eklenecek ise tüm malzemeler eklendikten sonra eklenmelidir.

 

Silikon pasta kalıbı ile lezzetli kek yapmak istiyorsanız, kek malzemelerinizi hazırlarken fırınınızı da açmalı ve 180 derece sıcaklığa getirmelisiniz. Hazırladığınız keki, silikon kek kalıbınıza yavaş yavaş dökmeli ve kalıpta hiç bekletmeden fırına sürmelisiniz.

 

Pişirme işlemi bittikten sonra ise fırının kapağı hafifçe aralanmalı ve kek 15 – 20 dakika boyunca fırından çıkarılmamalıdır. Fırından çıkarılan kek soğuyana kadar oda sıcaklığında bırakılmalıdır ve üzeri kapatılmamalıdır. Ilıma sıcaklığına gelen kekin üzerine fanus kek kalıbı geçirilerek kuruması önlenmelidir.

 

Silikon Pasta Kalıbı ile Çikolata Nasıl Yapılır?

Çikolata, çocukların ve hatta yetişkinlerin bile en çok sevdiği tatlı atıştırmalıktır. Marketlerden aldığımız çikolatalarda onlarca katkı malzemesi varken; çocuklarımıza yedirdiğimiz çikolataları kendi evimizde bizzat kendimiz yapmak istemez miyiz? Tabi ki isteriz. Çocuklarımızın daha sağlıklı besinlerle beslenmeleri için onlara kendi üretimimiz olan besinler sunmak, onların zeka ve davranış gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.

 

Peki, evde çikolata yapmak için hangi malzemelere ihtiyaç duyarız?

Evde çikolata yapmak için 150 mililitre eritilmiş kakao yağı, 2,5 yemek kaşığı kadar kakao, 5 -6 damla vanilya özü, 3 yemek kaşığı süzme bal, 1 çay kaşığı tuz ve silikon pasta kabına ihtiyaç duyacaksınız.

 

Aktardan satın alınan kakao yağı mikro dalga fırında ya da kısık ateşte ısıtılarak eritilmelidir. Burada yağın çok fazla kaynatılmamasına yani kaynar olmamasına dikkat edilmelidir. Eritilen kakao yağına kakao, vanilya özü, bal ve tuz eklenmelidir ve hızlıca karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışım silikon pasta kalıplarına dökülerek 2 – 3 saat boyunca buzdolabında bekletilmelidir.

 

Eğer çikolatanın sütlü olması istenirse karışıma süt katılmalıdır. Eğer fıstıklı ya da badem özlü gibi özel bir tada sahip olması istenirse aktardan alınan fıstık yağından ya da badem yağından bir çay kaşığı eklenmelidir.

 

İsteğe göre çikolatanın içerisine kırılmış fındık, ceviz, kuru üzüm gibi besleyici yemişler de eklenebilir. Eğer daha önceden kalmış bayatlamamış kekiniz bulunuyorsa, kekinizi iyice parçalayabilir, hazırlamış olduğunuz çikolatanın içerisine katabilirsiniz. Bu da bol çikolatalı yumuşak kekler elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Silikon Pasta Kalıbı ile Sufle Nasıl Yapılır?

Hemen hepimiz çikolatalı sufle yemiş ve beğenmişizdir. Islak kıvamı ile ikramlarda lezzetin baş tacı olan sufle yapmak için bazen cesaret edemeyebiliriz. Suflenin kıvamını tutturabilir miyim? Yeterince ıslak yapabilir miyim? Kurutur muyum? Bunun gibi birçok soruyla karşı karşıya kalırız.

 

Silikon pasta kalıbı ile sufle yapımı için doğru malzemeleri, doğru oranda kullanmak, doğru sıra ile kullanmak ve doğru şekilde pişirmek oldukça büyük önem taşımaktadır.

 

Çikolatalı sufle yapımı için 3 adet yumurta, 80 gram bitter çikolata, 3 yemek kaşığı tereyağı, 3 yemek kaşığı un, 3 yemek kaşığı toz şeker, ¼ çay kaşığı tuz ve 1 adet vanilyaya ihtiyaç duyulacaktır.

 

Sufle hamuru hazırlanmadan önce, silikon pasta kalıpları margarin ile yağlanıp unlanmalıdır. Sonrasında tere yağ ve çikolata mikrodalga fırında ısıtılarak eritilmelidir. İki malzeme homojen bir şekil alana kadar iyice karıştırılmalıdır. Ayrı bir kapta yumurta, toz şeker ve vanilya iyice çırpılmalıdır. Ve tere yağ – çikolata ve hazırlamış olduğumuz karışım birbirine karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışım silikon pasta kalıplarına yavaşça dökülerek daha önceden 200 derecede ısıtılmış fırında pişirilmelidir. İnce bir silikon kapta pişirilecekse 8 – 10 dakika boyunca pişirilmelidir. Eğer daha kalın bir kapta pişirilecekse 20 dakika kadar pişirilmelidir. Kek kalıbının kalınlığına göre pişirme süresi ayarlanmalıdır.

 

 

Silikon Pasta Kalıbı ile Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

Günümüzün favori hediyelik ürünü olan kokulu taşlar, farklı renklerdeki ilgi çekici sunumları ile oldukça yaygın hale gelmiştir. Ve hatta ev hanımlarının kendi evlerinde yaparak, satışını yaptığı ve maddi kazanç sağladığı bir alan halini almış turumdadır.

 

Silikon pasta kalıbı ile kokulu taş yapmak için; kokulu taş tozu, silikon kalıp, sıcak su, karıştırma aparatı, ölçü kabı, kokulu taş esansı ve karıştırma kabına ihtiyaç duyulur.

 

Öncelikle kokulu taş tozu kalıba dökülerek kalıp tamamı ile doldurulur. Kokulu taş tozu kalıptan karıştırma kabına aktarılır. Sahip olunan tozun üçte biri kadar sıcak su eklenir. Ve toz ve su karıştırma kabına alınarak iyice karıştırılır. İyice karıştırılan karışıma istenilen kokudaki esans ya da parfüm eklenir. Hazırlanan karışım, silikon pasta kalıbına yavaşça dökülür. Dökülme sırasında yavaş olunmasının nedeni oluşacak hava kabarcıklarının önlenmesidir. Bu sırada kalıbın ağzına kadar dolmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ağzına kadar doldurulmayan karışımların kokulu taşları alçak olabilmektedir.  Hazırlanan karışım 20 – 25 dakika boyunca beklenerek kuruması sağlanacaktır fakat kuruma bırakılmadan önce kalıbın sağ ve sol yanından hafifçe vurulmalı ve kalıptan dolayı hava kabarcıklarının kalmamış olduğundan emin olunmalıdır. 20 – 25 dakika beklendikten sonra kokulu taş kalıptan çıkartılabilir. Çıkartılırken çok fazla sıkıştırılmamalı, kenarlardan hafifçe sıkılarak ağzı aşağı edilmelidir.

 

Özetleyecek olursak, silikon patsa kalıpları; evde çikolata yapımı, sufle yapımı, kek yapımı, pasta keki yapımı ve kokulu taş yapımında en çok tercih edilen kalıplar arasındadır. Silikon pasta kalıpları, Sağlık Bakanlığı onaylı olmalı ve TSE belgesine sahip olması gerekmektedir. Silikon pasta kalıplarının lisanslı olması gerekmektedir. Kalıpların üretici firmalarının web sitelerinde silikon malzemenin içeriğine dikkat edilmelidir. Malzemenin içeriğinde plastik karışım olmamasına dikkat edilmelidir. Silikon pasta kalıbı ile herhangi bir şey yapılırken eğer sıcak bir ürün yapılacaksa kalıp daha önceden yağlanarak unlanmalıdır. Silikon pasta kalıpları tekli ve çoklu olabileceği gibi farklı boyutlarda da yapılmaktadırlar. Silikon pasta kalıpları kullanılmadan önce sıcak su ile yıkanmalıdır. Silikon pasta kalıbı kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta ise hazırlanan kekin kalıptan çıkartılırken bıçak ya da farklı bir kesici malzeme ile ayrılmaya çalışılmaması gerektiğidir. Kek hamuru hazırlanmadan önce yağlama işlemi yapılması, kekin kolayca kalıptan ayrılması için yeterli olacaktır. Silikon kek kalıpları fırın içerisinde kullanılabilmektedir fakat direk ocağın üzerine yani direk ateşin üzerine yerleştirilmemelidir. Direk ateşle temas eden bir silikon pasta kalıbı yapışmazlık özelliğini kaybedebilir.


Cesil - Kardan Adam Silikon Kalıp

Gıda ile temasa uygun, 3 boyutlu, şeker hamuru, sabun ve kokulu taş kalıbı.

15,00 ₺

Cesil - Merry Christmas Silikon Kalıp

Gıda ile temasa uygun, 3 boyutlu, şeker hamuru, sabun ve kokulu taş kalıbı.

21,00 ₺

Cesil Silikon Kalıp Çiftli Hello Kity 8,5cm*5cm

Gıda ile temasa uygun, 3 boyutlu, şeker hamuru, sabun ve kokulu taş kalıbı.

13,00 ₺

Cesil Silikon Kalıp Çapa Şeklinde Bordür

Gıda ile temasa uygun, 3 boyutlu, şeker hamuru, sabun ve kokulu taş kalıbı.

20,00 ₺

Cesil Silikon Kalıp Bebek Eşyaları

Gıda ile temasa uygun, 3 boyutlu, şeker hamuru, sabun ve kokulu taş kalıbı.

20,00 ₺

Cesil Silikon Kalıp Balerin Kız Kalıbı

Şekillendirici palet.

25,00 ₺

Cesil Silikon Kalıp 3 Gül Bordür

Şekillendirici palet.

17,00 ₺

Cesil - Noel Baba ve Geyikli Kızak Silikon Kalıp

Gıda ile temasa uygun, 3 boyutlu, şeker hamuru, sabun ve kokulu taş kalıbı.

20,00 ₺

Cesil - Noel Baba Silikon Kalıp

Gıda ile temasa uygun, 3 boyutlu, şeker hamuru, sabun ve kokulu taş kalıbı.

21,00 ₺